Na hradě Valdek se zjevuje bílá i černá paní

Na hradě Valdek se zjevuje bílá i černá paní

Hrad Valdek byl postaven ve třináctém století na kopci Beranec v Brdech. Z Hořovic se k Valdeku dostanete autem za patnáct minut. V současnosti je ovšem stav zříceniny tak špatný, že je sem vstup zakázán.

Od konce třicetileté války hrad Valdek chátrá. Jeho první majitel, jistý pan Zajíc, vážně onemocněl, a tak si přál, aby si jeho dcera Zdeňka našla nějakého ženicha, který by se o ní i hrad staral. Ta ovšem všechny nápadníky odmítala.

Jednou se objevil nanhojič, který nemocného Zajíce dokázal uzdravit a zamiloval se také do Zdeňky. Ta jeho lásku opětovala a pan Zajíc se sňatkem souhlasil. Jenže poté se majitel hradu stal svědkem pražské popravy, kdy v katovi poznal budoucího zetě a ze svatby sešlo.

Zajíc zanedlouho nato opět onemocněl a zemřel. Zdeňka byla poté nalezena v lese mrtvá. Její duch se údajně zjevuje v lese u křížku, který má být označením místa její smrti, ale také na samotném hradu Valdek.

Druhým valdeckým přízrakem je jakási panna Lída, která se vyznala v bylinkách a pomáhala lidem z okolí. Až do doby, než zde augustiáni založili klášter Svatá Dobrotivá. Lidé ovšem než k nim raději chodili za Lídou.

Mniši začali tvrdit, že Lída využívá všemožné pohanské praktiky. Potom si na ni u studánky počíhali a zavraždili ji. Její tělo pak do studánky vhodili. Od té doby se její duch vracel do hradu, kde postával v bráně a v černých šatech bloumal po nádvoří. Naposledy zde byla spatřena roku 1920.