V Dubí děti zkusily elektrošoky i léčbu LSD

V Dubí děti zkusily elektrošoky i léčbu LSD

Na Teplicku v severních Čechách stojí ruina kdysi výstavní vily Antona Tschinkela. Stavení tohoto továrníka sloužilo mezi roky 1962 až 1983 jako dětská psychiatrická léčebna. Údajně zde na pacientech zkoušeli účinky LSD i elektrošoky.

Teplický rodák Roman Szpuk, někdejší dětský pacient léčebny tvrdí, že při své hospitalizaci použití elektrošoků sám zažil. Údajně vzpomínal na ostré osvětlení místnosti, gumové hračky a bolest, kterou by přirovnal k operaci bez anestezie.

Elektrošoky se zde používaly například také k léčbě homosexuality. Tamní personál prý nejednal s dětmi zrovna v rukavičkách. Obzvláště zlá byla jakási řádová sestra Bonifáca. Děti byly sestrami i bity.

Léčebna v Dubí, zdroj: prazdnedomy.cz

Léčba za pomoci LSD prý probíhala vysokými dávkami podávanými pacientům, které vracely pacienty do útlých dětských let a na povrch se tak dostávaly potlačené vzpomínky.

Bývalý lesní zámeček chátrá od roku 1983, kdy jej zdravotníci i pacienti opustili. Byla označena za nedostačující a finančně náročnou. Její nevábný vzhled navíc ještě umocnil výbuch v kotelně. Podle webu prazdnedomy.cz je současným majitelem firma DMG stav a.s. Budova je považována za jednu z neděsivějších v naší republice.