Syndrom chodící mrtvoly

Syndrom chodící mrtvoly

V dnešní době, kdy se lidé zajímají nejvíce o onemocnění Covid – 19, zapomínáme na ostatní nemoci. Celé půl procento lidí na světě trpí vzácným onemocněním zvaným Syndrom chodící mrtvoly.

Představte si, že jdete po ulici a potkáte člověka, který vám připomíná spíše postavu ze zombie filmu. Vězte, že se může jednat o osobu, která trpí Cotardovým syndromem, který je známý také jako syndrom chodící mrtvoly.

Jde o vzácnou duševní chorobu, kterou jako první popsal francouzský neurolog Jules Cotard (*1840, †1889). Takto nemocní jedinci trpí bludy o tom, že jsou na pokraji smrti nebo dokonce již mrtví.

I poporodní deprese může vést k syndromu chodící mrtvoly!

Velmi často si myslí, že přišli například o část končetiny nebo o životně důležité orgány a život je tak doslova přestává bavit. Lidé s Cotardovým syndromem se o sebe přestávají starat, dokonce někteří ani nejí, protože mají vsugerováno, že pokud jsou mrtví, potravu nepotřebují. A právě toto je přímo ohrožuje na životě.

Syndrom chodící mrtvoly se často objevuje u lidí trpící schizofrenií, maniodepresivní psychózou, ale také u některých, kteří trpí depresemi. Objevit se choroba může také u lidí trpících migrénami nebo po traumatickém poranění mozku. Podle studií a výzkumů se jedná nejčastěji o osoby kolem padesáti let a rizikovější skupinou jsou ženy, které mohou trpět Cotardovým syndromem i kvůli poporodním depresím.

Mezi nejčastější příznaky syndromu patří deprese (až 89 % nemocných Cotardovým syndromem jí trpí), halucinace, hypochondrie, úzkost, znepokojení ze smrti nebo zranění či pocity viny.

Pacienti trpící syndromem chodící mrtvoly nejčastěji zemřou v důsledku vyhladovění nebo sebevraždou. Ta je poněkud odlišná od té klasické, protože tito nemocní lidé si neuvědomují následky svých činů. Oni si totiž myslí, že jsou dávno mrtví, a tak nemají ze smrti strach.